ویلا

ویلا

ویلا به ساختمانی گفته می‌شود که در تعریف امروزه از چهار طرف به بیرون نما داشته باشد و معمولاً آن را در اطراف شهرها یا در ییلاق ها می سازند.

البته در بعضی از کشورها قوانین ساخت و ساز به شهروندان اجازهٔ ساخت ویلا در داخل شهر را می‌دهد و خانه‌های مسکونی به صورت ویلایی ساخته می‌شوند.

تاریخچه ویلا: ساخت ویلاها از جمهوری روم باستان شروع شد و در آن زمان ساختمان‌های ارزشمند افراد طبقه بالای اجتماع به صورت ویلا در محوطه‌ها یا باغ‌های وسیع ساخته می‌شدند که بعد از فروپاشی امپراتوری روم توسط کلسیا کاربریشان تغییر کرد و به صورت صومعه استفاده می‌شدند و در قرون وسطی بعد از تعمیر و تغییراتی دوباره به صورت ساختمان‌های اشرافی مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

ویلا بنایی است که باید بیشترین ارتباط را با طبیعت اطراف خود برقرار کند و کمترین تاثیر بصری را روی محیط خود اعمال کند. به عبارتی ویلا باید عضوی از طبیعت اطراف خود باشد با استفاده از مصالح مناسب و طراحی مناسب. شما به طبیعت می روید تا با طبیعت باشید پس یک ویلای خوب باید کمی صاحبش را درگیر طبیعت کند.

یک ویلای خوب باید خاطره ساز باشد باید همراه طبیعت اطراف خود تغییر کند باید مجموعه ای از طبیعت اطراف خود باشد. یک ویلای خوب مانند دوستی  وفادار و باوقار است. دوستی که شما به دیدنش می روید تا از او بهره ببرید دوستی که شما را به چالش میکشد و دوستی که میتواند مدتها بدون دیدار شما بر جا بماند و با این حال هروقت که به دیدارش بروید. همان دوست آشنای همیشگی شما باشد. یک معمار خوب آئین دوستیابی را می داند.

ویلا

خانه ویلایی

بسیاری از مردم تصور می کنند که خانه ویلایی تنها منحصر به شمال کشور است در حالی که این تفکر درست نمی باشد. هر چند عمدتا اغلب خانه هایی که در مناطق شمالی ایران ساخته می شوند از نوع خانه های ویلایی است و دلیل آن شرایط بارانی و مرطوب منطقه می باشد.

ویلا در اصل به هر ساختمانی اطلاق می شود که از چهار طرف به بیرون دید و یا نما داشته باشد. معمولا در مناطق شهری به دلیل تجمع ساخت و در هم تنیده شدن ساختمان ها ، یک خانه ویلایی کمتر دیده می شود. هر چند به برخی از خانه های حیاط دار در شهر های بزرگ هم خانه ویلایی اطلاق می شود ولی تعریف درست ویلا خانه هایی است که از هر چهار طرف آزاد باشد و نمای بیرونی داشته باشد.

بناهای ساخته شده به نام ویلا بناهایی هستند که در مناطق وسیعی که اطراف ویلا آزاد می باشد ساخته می شوند مانند باغ ها ، دشت ها و یا برخی از مناطق خاص و ترجیحا در اطراف آن سرسبزی و چشم انداز های زیبا وجود دارد و خود ساختمان ویلا نیز دارای شرایط معماری منحصر به فرد خود است.

ویلا در یک محوطه باز و وسیع ساخته می شود که هر چند این روزها به دلیل داشتن مشتری زیاد و جمعیت روز به افزایش متراژ کلی زمین ها کمتر شده است ولی در نهایت این زمین بزرگ و باز می باشد و قاعده دوم این است که در این زمین سرسبزی و نماهای زیادی بصورت طبیعی وجود داشته باشد.

نکات مهم در طراحی ویلا

نکات مهم در طراحی ویلا عبارتند از:

توجه به عواملی چون زمین‌شناسی و اقلیم از اصلی‌ترین فاکتورها در خصوص طراحی یک ویلا می‌باشد. بنابراین پس از مطالعات کافی در این خصوص و با توجه به سلیقه کارفرما عملیات طراحی یک ویلا آغاز می‌شود. البته در کنار طراحی ویلا نباید از طراحی چشم‌انداز ویلا غافل شد.

ویلاها در معماری بنا دارای ویژگی‌های زیادی می‌باشند که یک از این ویژگی‌های منحصربه‌فرد این است که در محوطه‌های باز و بزرگ ساخته می‌شوند. بعضی از نماهای ویلاها از یک برجک مرکزی که از تمام قسمت‌های بنا بلندتر است برخوردار می باشند که نقطه کانونی بنای ویلا نام دارد.

اغلب خانه‌های ویلایی در اطراف زمین‌های بزرگ که مملو از درختان تنومند، مناظر طبیعی و دلنشین، آبنماها و غیره می‌باشد، ساخته می‌شوند. همچنین فضایی که بنای ویلا را شامل می‌شود، باید شامل جذابیت‌های بصری باشد.

اندازه قسمت‌های مختلف ویلا جزء مواردی است که بیننده به آن توجه زیادی می‌کند. در صورتی که یک اتاق با اندازه خیلی کوچک طراحی کنید چند متر از فضای واقعی ویلا را از دست داده‌اید. علاوه بر اینکه قسمت‌های مختلف ویلا باید اندازه مناسبی داشته باشند، بلکه هماهنگی و تناسب آن‌ها با دیگر قسمت‌های ویلا اهمیت خیلی زیادی دارد.

در طراحی ویلا باید به جاگذاری فضاهای مختلف توجه زیادی شود. مثلاً بهتر است که درب حمام به داخل آشپزخانه باز نشود. آشپزخانه و سالن مهمان باید به سمت نور خورشید طراحی شوند. سرویس‌های بهداشتی باید در جایی قرار بگیرند که به دور از فضاهای عمومی باشند. همچنین اتاق خواب‌ها در جایی قرار بگیرند که رفت‌ وآمد در آن کمتر باشد.

در ویلاهای مدرنی که به صورت دوبلکس ساخته شده‌اند، باید پله‌ها طوری طراحی شوند که مانعی برای تابش نور نباشند. به طور کلی باید تمام عوامل در جاگذاری قسمتهای مختلف ویلا رعایت شود. ویلا قرار است محلی برای آرامش و استراحت باشد.

ویلای مدرن

ویلای مدرن مناسب حال افرادی است که تمایل به زندگی در خانه‌های ویلایی مدرن و شیکی را دارند، که با اصول و طراحی‌های مدرن و مد روز ساخته شده‌اند. در طراحی ویلای مدرن هیچ رد پایی از زمان، مکان و حتی باورهای شخصی و اعتقادات نیست. در این ویلاها هیچ چیزی به جز اصول زیبایی‌شناسی بصری مانند تعادل، ایستایی، توازن، تناسب، ترکیب رنگ‌های چشم‌نواز پیدا نمی‌کنید. درک بصری طراحی ویلای مدرن برای چشم بسیار آسان است.

ویژگی های ویلای مدرن: شاخصه اصلی نمای ویلاهای مدرن حذف تزئینات، ساده‌تر شدن عناصر و جزییات و کاربرد ساده و صریح فرم‌ها در نما است. در ویلاهای مدرن از سه متریال چوب، سنگ و شیشه استفاده می‌شود. در سبک مدرن از اشکال مکعبی و گوشه ‌دار زیاد استفاده می‌شود. مثلا از مشخصه‌های طراحی مدرن، پنجره‌های بزرگ است که اکثرا پنجره‌ها را نیز به شکل مکعبی طراحی می‌کنند.

در طراحی ویلای مدرن، نور بسیار اهمیت دارد. باید جهت تابش نور خورشید بررسی شود و بر اساس آن فضاهای ویلا را طراحی نمود. در صورتی که قسمت‌های مختلف ویلای مدرن نور کافی نداشته باشد، آن را کسل‌کننده و بی‌روح نشان می‌دهد. به طور کلی در ویلای مدرن سعی می‌شود از نور طبیعی بیشترین بهره را برد.

یک ویلای مدرن نسبت به ویلای کلاسیک پتانسیل اقتصادی‌تر بودن دارد. زیرا ویلای مدرن به هزینه‌های تعمیر و نگهداری بسیار پایین‌تری نیازمند است. این ویلاها به نحوی طراحی می‌شوند که انرژی کمتری در حین ساخت مصرف کنند و علاوه بر آن تأثیر به مراتب کمتری بر روی محیط زیست می‌گذارند.

ایجاد تغییر در چیدمان یک ویلای مدرن بسیار آسان است. به راحتی می‌توان چیدمان داخلی فضا را تغییر داد. محل مبل‌ها، تلویزیون و سایر وسایل را به راحتی عوض کرد و بدون هیچ هزینه اضافه‌ای یکنواختی را از بین برد.

ویلای کلاسیک

ویلای کلاسیک مناسب افرادی است که تمایل به زندگی در فضایی سنتی و قدیمی دارند. سبک کلاسیک از دوران رنسانس در رم پدید آمد. ستون‌های بلند، سرستون، مجسمه‌های تزئینی، طاق و قوس‌ها و تزئینات از ویژگی‌های بارز این سبک هستند.

ویژگی های ویلای کلاسیک: در طراحی ویلای کلاسیک تنوع متریال، ترکیب حجمی فرم و طراحی نما نسبت به طراحی ویلای مدرن کمتر است و بیشتر از سنگ برای نمای کلاسیک استفاده می‌شود. نورپردازی در طراحی نمای کلاسیک  بسیار مهم است و به جلوه بخشیدن هرچه بیشتر طرح کمک می‌کند. همچنین از نور طبیعی و مصنوعی در طراحی داخلی استفاده می‌شود.

زیبایی و شکوه سبک کلاسیک با استفاده از سنگ، دیوارهای بلند، ستون‌های بلند، پنجره‌های متقارن و بلند، ابزارها، مبلمان مجلل و استیل، مجسمه‌ها و اشیاء تزیینی، آینه‌های قدی و کاغذ دیواری نشان داده می‌شود. در طراحی ویلای کلاسیک همه چیز در تقارن و نظم است و تعادل را در همه قسمت‌های آن می‌توان مشاهده کرد. فرش‌ها، مبلمان، تابلوها و حتی نقش و نگار‌های سقف و دیوار، همه و همه در توازن و تعادل هستند.

در طراحی ویلاهای کلاسیک بر خلاف ویلاهای مدرن، بیشتر از رنگ‌های خنثی استفاده می‌شود که از لحاظ روانشناسی حس رسمیت، قابل اعتماد بودن و قدرت را نشان می‌دهد. رنگ‌هایی از قبیل مشکی، سفید، قهوه‌ای شیری، برنزی و طلایی از جمله رنگ‌هایی هستند که در طراحی‌های کلاسیک به کار می‌روند.

در طراحی ویلای کلاسیک از چوب زیاد استفاده می‌شود و ممکن است که نرده‌ها، سقف، و به طور کلی نمای ساختمان از چوب درختان مختلفی ساخته شود .

سبک کلاسیک به دلیل وجود ابزارها و تزئینات، متریال سنگ و… سبکی گران به حساب می‌آید. برای کاهش هزینه‌ها می‌توان از متریال سیمان در طراحی نما و کمتر کردن ابزارها، تزئینات و… استفاده کرد.

  • از شما ممنونیم که تا پایان این مقاله همراه با داماک گروپ damac group بودید.

 

واریز ریالی از ایران برای خرید ملک در دبی

درباره داماک

داماک بزرگترین شرکت ساختمانی جهان با بیش از 70 هزار نمایندگی در 204 کشور

نشانی دفتر داماک

امارات متحده عربی - دبی - بیزنس بی - برج اداری داماک پارک تاورز

آخرین پست ها

پیوندهای مرتبط

خبرنامه داماک

برای اطلاع از آخرین اخبار عضو خبرنامه داماک شوید ...