پاسپورت

پاسپورت

گذرنامه یا پاسپورت یکی از مدارک شناسایی رسمی است که از سوی دولت‌ها برای شهروندانشان صادر می‌شود.

با این مدرک دولت مربوطه از دیگر دولت‌ها اجازه می‌خواهد تا به شهروندان مربوطه اجازه گذر یا ورود به خاک آن کشورها را بدهند. به اجازه‌ای که به این منظور از دیگر دولت‌ها گرفته می‌شود روادید گفته می‌شود.

گذرنامه از یک سو مجوز خروج فردی است که دارای تابعیت سیاست داخلی آن کشور است و از سوی دیگر، تضمین‌کننده امنیت و حقوق مسافر در قلمرو دیگر کشورها به معنی پذیرش آن از سوی کشور مبدأ است. این موضوع، تابع قدرت سیاسی و بین‌المللی کشور صادرکننده گذرنامه است.اگر کشوری بخواهد می‌تواند به فرد بدون گذرنامه نیز اجازه ورود آن کشور را بدهد.

بر پایه ماده ۱ قانون گذرنامه مصوب ۱۰ اسفند ۱۳۵۰، گذرنامه سندی است که از طرف مقامات دارای صلاحیت مذکور در این قانون برای مسافرت اتباع ایران به خارج یا اقامت در خارج از کشور یا مسافرت از خارج به ایران داده می‌شود.

احتمالا از زمانی که جوامع بشری صاحب چیزی به عنوان حکومت در قلمرو یک سرزمین مشخص شدند، اسنادی مشابه گذرنامه هم پا به عرصه وجود گذاشت. در این اسناد یک حکومت به حکومت دیگری اعلام می‌کند ، دارنده این گذرنامه از اتباع من است و از آن حکومت می‌خواهد رعایت ایمنی و سلامتی او را بکنند.

گذرنامه به معنای امروزی آن، در اواخر سده 19 میلادی رایج شد. تا پیش از جنگ جهانی اول گذرنامه‌ها عکس‌دار نبودند و پس از پایان جنگ، گذرنامه عکس‌دار، الزامی‌شد. در نخستین روزهای اجباری شدن گذرنامه عکس‌دار، درخواست‌کنندگان می‌توانستند عکس دلخواه خود و حتی عکس دسته‌جمعی یا خانوداگی را برای گذرنامه انتخاب کنند.

پاسپورت

تفاوت ویزا و پاسپورت

برای فهمیدن تفاوت ویزا و پاسپورت به تعریف جداگانه هر کدام از آن ها می پردازیم . گذرنامه یا پاسپورت نوعی شناسنامه بین‌المللی است که دولت‌ها برای سفر یا اقامت اتباع کشور خود در خارج از مرزهایشان صادر می‌کنند. به عبارت دیگر، پاسپورت سندی است که نشان‌دهنده مجوز خروج شهروندان از کشور است و مدرکی دال بر حقوق و امنیت شخص در قلمرو کشورهای دیگر محسوب می‌شود.

ویزا که روادید نیز نامیده می‌شود، سندی است که توسط نمایندگان قانونی دولت هر کشور مانند سفارتخانه یا کنسولگری برای شهروندان سایر کشورها صادر می‌شود و طبق آن درخواست اتباع خارجی برای ورود، عبور یا اقامت در کشور متبوع آن سفارت به تائید رسیده است. البته باید در نظر داشت که افسران مهاجر می‌توانند به‌دلایل مختلف این تقاضاها را رد کنند. همچنین، صدور ویزا از جانب سفارتخانه‌ها یا کنسولگری‌ها منوط به ارائه مدارک و پرداخت وجه به‌منظور بررسی درخواست متقاضی است.

ویزا ممکن است به ‌صورت برچسب در یکی از برگه‌های گذرنامه ضمیمه یا به ‌صورت برگه ‌ای مجزا به متقاضی ارائه شود.  ویزا ممکن است به دو صورت یکبار ورود یا چندبار ورود برای متقاضی صادر شود. علاوه بر این، ویزاهای توریستی، تحصیلی، ویزای کاری و ترانزیت از متداول‌ترین نوع ویزا محسوب می‌شوند. در این رابطه، برخی ویزاها ممکن است طبق توافق دو جانبه میان کشورها در بدو ورود صادر شوند، در حالی که برای بیشتر کشورها لازم است تا متقاضی پیش از سفر با مراجعه به سفارت کشور مورد نظر برای دریافت ویزا اقدام کند.

درمجموع، ویزا در مبادی ورودی هر كشوری، نشان‌ می‌دهد هدف سفر فرد چیست، چه مدت در آن كشور اقامت خواهد كرد و آخرین مهلتی كه برای ورود به كشور مورد نظر دارد، چه تاریخی است. در مقابل، گذرنامه به‌ منزله كارت شناسایی و برگه هویت شهروند هر کشور در کشورهای خارجی است.

تایید هویت ویزا و پاسپورت

تایید هویت ویزا و پاسپورت یکی دیگر از تفاوت های آن است. پاسپورت سندی معتبر  دفترچه ای مانند شامل عکس و چندین صفحه خالی برای مستندات رسمی که هنگام ورود به کشوری دیگر مورد نیاز است، می باشد. اما ویزا یک سند رسمی از سوی کشوریست که تمایل به بازدید از آن دارید و به شما اجازه ورود موقت را برای مدت معینی اعطا می کند. ویزاها بسته به طول مدت اقامت و هدف بازدید شما متفاوت هستند. بسته به کشور، ویزا مهری بر روی کاغذ و سندی کاغذی و یا یک تمبر در پاسپورت است.

یکی دیگر از تفاوت های عمده این دو سند زمان استفاده از آن هاست. زمانی به خارج از قلمرو کشور خود سفر می کنید باید برای ورود به کشوری دیگر پاسپورت تهیه نمایید. پاسپورت شما قبل از هر پرواز بین المللی بررسی می شود همچنین هنگام ورود به یک کشور خارجی چه در فرودگاه و چه در گذرگاه مرزی، باید پاسپورت خود را به افسر مهاجرت نشان دهید.

در برخی کشورها ویزای رسمی چه تمبر است و چه سند  باید نشان دهید . پاسپورت ها به طور معمول با تاریخی که در آن درج شده یا تاریخی که افسر مهاجرت از شما می خواهد آنجا را ترک کنید، مشخص می شوند.

مقدار اعتبار پاسپورت

مقدار اعتبار پاسپورت چقدر است؟  اگر بیش تر از ۵ سال از صدور گذرنامه تان می گذرد و قصد سفر دارید، لااقل یک هفته قبل از سفر پیگیر کارهای تمدید گذرنامه تان شوید. وگرنه در آخرین لحظه های سفر به مشکل بر می خورید. در برخی از کشورها، تنها اعتبار داشتن گذرنامه اهمیت ندارد و مدت زمانی که از اعتبار گذرنامه شما باقی مانده است هم مهم تلقی می شود.

در کشورهایی که نیازی به ویزا وجود ندارد تا زمانی که گذرنامه تان اعتبار داشته باشد، می توانید بدون در نظر گرفتن زمان باقی مانده از اعتبار گذرنامه، به کشورهای مورد نظر سفر کنید. بعضی از کشورها ممکن است ویزای فرودگاهی به اتباع خارجی بدهند. یعنی ویزای شما در فرودگاه صادر شود.

 اما در برخی از موارد هم ممکن است در فرودگاه غافلگیر شوید و به شما گفته شود که به دلیل نداشتن مدت اعتبار لازم ویزا به شما تعلق نمی گیرد. حتی وضع از این هم می تواند بدتر باشد و کشور میزبان، ممکن است شما را برای تعویض گذرنامه به ایران برگرداند. در این صورت مجبورید حدود ۳روز تا یک هفته در ایران بمانید تا گذرنامه جدیدتان صادر شود.

مدارک لازم برای صدور پاسپورت

مدارک لازم برای صدور پاسپورت عبارتند از:

1.اصل و کپی کارت ملی 2. اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه 3. کد پستی ده رقمی و آدرس کامل 4. فیش های بانکی مربوطه 5. برگه های پست و فرم های مخصوص گذرنامه 6. ۲قطعه عکس رنگی۴*۶ با زمینه سفید 7. رضایت محضری پدر یا همسر برای خانم های مجرد یا متاهل 8. گذرنامه مربوط به چند سال گذشته 9. اصل و کپی کارت پایان خدمت یا معافیت (برای آقایان)

پیکاپ پاسپورت چیست؟ پیکاپ پاسپورت یا پیکاپ ویزا که فرق چندانی نیز با هم ندارند در واقع روندی است که طی می‌شود تا برای پاسپورت شما ویزا صادر شود و به شما اجازه ورود به کشور مقصد داده شود. زمانی که قصد مسافرت به کشوری را دارید که سفارتخانه آن در کشور شما وجود ندارد باید به واسطه کشور سوم درخواست ویزا دهید.

در اکثر موارد بخاطر صرفه‌جویی در وقت و هزینه‌ی سفر به کشور واسطه ، برای ارائه مدارک ترجیح داده می‌شود تا مدارک به واسطه شخصص دیگر که می‌تواند کارگزاری یا آژانس‌های مسافرتی باشد ،انجام شود تا با توجه به تجربه این شرکت‌ها در زمینه گردشگری این عملیات با هزینه و وقت کمتری به سرانجام برسد. در واقع تحویل ویزا از سفارتخانه از طریق آژانس‌های گردشگری و تحویل به شما پیکاپ پاسپورت نام دارد.

پاسپورت جهانی

یک نوع جالب از پاسپورت دوم که به نظر می‌رسد قانونی باشد پاسپورت جهانی است که توسط سازمان خدمات جهانی صادر می‌شود. برای آشنایی با پاسپورت جهانی ابتدا لازم است نهاد صادر کننده‌ی آن را بشناسید.

با این که پاسپورت جهانی غیر قانونی نیست اما در عمل، کاربردی ندارد. در حال حاضر دولت‌ها حاضر نیستند به راحتی هر پاسپورتی را معتبر بشناسند که البته این موضوع، ریشه در رابطه‌ی دولت و شهروندانش دارد. برخی افراد معتقدند که برخلاف تصور، دولت است که صاحب امتیاز شهروندی است نه خود مردم، این موضوع مورد بحث بسیاری از افراد است که دیدگاه آزاد و جهانی دارند.

پاسپورت جهانی از نظر ظاهری شبیه پاسپورت معمول کشورها است و هرکسی با پرداخت هزینه‌های مربوطه و ارسال مدارک می‌تواند آن را با اعتبار ۳ تا ۱۰ ساله دریافت کند. هزینه صدور پاسپورت ۳ ساله ۵۵ دلار، ۵ ساله ۷۵ دلار و ۱۰ ساله ۱۰۰ دلار است.

بسیاری از افرادی که پاسپورت جهانی را دریافت می‌کنند به آن نیاز ندارند و فقط به خاطر دیدگاه سیاسی و فلسفی که سازمان خدمات جهانی از آن حمایت می‌کند این پاسپورت را می‌گیرند تا نشانه‌ی اعتراضی به سیاست‌ کشورها در قبال شهروندانشان باشد.

آنطور که مشخص است سازمان خدمات جهانی، اسناد و مدارک مختلفی را در ازای دریافت پول برای هرکسی صادر می‌کند و همین موضوع نشان می‌دهد اعتبار آن چندان قابل اتکا نیست. در هر صورت پاسپورت جهانی حتی برای استفاده به عنوان یک مدرک شناسایی هم توصیه نمی‌شود، چون امکان دارد مشکلاتی را در پی داشته باشد. جهانگردان و افرادی که نیاز به آزادی و راحتی بیشتر برای عبور از مرزها دارند می‌توانند پاسپورت دوم تهیه کنند یا از راه‌های جایگزین قانونی که مورد پذیرش کشورها است استفاده کنند.

 

 

درباره داماک

داماک بزرگترین شرکت ساختمانی جهان با بیش از 70 هزار نمایندگی در 204 کشور

نشانی دفتر داماک

امارات متحده عربی - دبی - بیزنس بی - برج اداری داماک پارک تاورز

آخرین پست ها

پیوندهای مرتبط

خبرنامه داماک

برای اطلاع از آخرین اخبار عضو خبرنامه داماک شوید ...