تاریخچه پاسپورت امارات - دبی

تاریخچه پاسپورت را ازدیدگاه داماک ببینید ؟

شهروندان ايرانی برای خروج از كشور يا اقامت در خارج يا مسافرت از خارج به ايران بايد گذرنامه بگیرند. صدور گذرنامه منوط به‌ ارائه اسنادی است كه هويت و تابعيت ايرانی تقاضاكننده را ثابت کند. خروج از كشور بدون ارائه

گذرنامه يا مدارک ضروری در اين قانون ممنوع است. همچنین ورود به كشور يا خروج از آن فقط از نقاطی كه بنا به پيشنهاد وزارت كشور و تصويب هيأت وزيران تعيين و آگهی می‌شود مجاز است.

تاریخچه

یکی از اولین شواهد موجود درباره سندی که شباهت بسیار زیادی با ماهیت گذرنامه دارد درباره نوشته‌ای رسمی است که اردشیر اول، پسر خشایارشا و پادشاه امپراتوری هخامنشیان برای مباشر مخصوصش نحیما صادر می‌کند. نحیما برای اینکه بتواند به کشور یهودیه سفر کند از اردشیر اول اجازه خروج می‌خواهد. شاه به او اجازه خروج می‌دهد و طی نامه‌ای خطاب به حاکمان آن‌سوی رودخانه از آن‌ها درخواست می‌کند که عبور امن نحیما را در سرزمین‌هایشان تامین کنند.

از نظر ریشه‌شناسی واژگانی، اصطلاح passport به معنی مدرکی قرون‌وسطایی است که برای گذرکردن (pass) از دروازه (porte) دیوار شهر یا برای عبور کردن در سرزمینی دیگر کاربرد داشته است. در اروپای سده‌های میانی، مقامات محلی این مدرک را برای مسافران صادر می‌کردند. در این نوع پاسپورت، فهرستی از شهرهایی که مسافران اجازه ورود و اقامت در آن‌ها را داشتند درج می‌شد. نکته حائز اهمیت این است که این مدرک صرفا برای تردد مسافران در خشکی صادر می‌شد و برای سفرهای دریایی کاربرد نداشت زیرا بنادر به‌عنوان مناطق آزاد تجاری در نظر گرفته می‌شد.

اما شاید بتوان گفت اولین گذرنامه به‌معنای امروزی در زمان شاه هنری پنجم انگلستان اختراع و از 1540 از اصطلاح گذرنامه (پاسپورت) برای مدرک سفر شهروندان انگلیسی به سرزمین‌های خارجی استفاده شد.

پاسپورت چند نوع هستند که تیم مجرب داماک آن هارا برای شما جمع آوری کردند عبارتند از :

در ایران هم این سه‌نوع استاندارد برای گذرنامه در نظر گرفته شده که عبارتند از: گذرنامه سیاسی (Diplomatic passport)، گذرنامه خدمت (Service passport) و گذرنامه عادی (Ordinary passport).

 

مدت اعتبار گذرنامه سياسی و خدمت يک‌سال است مگر در مورد ماموران ثابت دولت در نمايندگی‌های جمهوری اسلامی ايران در خارج از‌ كشور كه اعتبار گذرنامه‌ آن‌ها تا خاتمه مدت ماموريتشان خواهد بود. تمديد مدت گذرنامه‌های سياسی و خدمت طبق مقررات اين قانون با موافقت وزارت امور خارجه در مركز توسط اداره گذرنامه و رواديد و در‌خارج از كشور توسط نمايندگی‌های جمهوری اسلامی ايران انجام می‌شود و كليه دارندگان گذرنامه‌های سياسی و خدمت در موقع ورود به كشور بايد گذرنامه خودشان را به وزارت امور خارجه تحويل دهند.

گذرنامه سیاسی

این نوع گذرنامه‌ که در پاسپورت با عنوان Type DP یا Type D مشخص می‌شود برای افراد زیر صادر می‌شود:

  • رهبری
  • رييس‌جمهوری
  • رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام، رييس مجلس شورای اسلامی، رييس قوه قضاييه، معاون اول رييس‌جمهوری، اعضای شورای نگهبان، توليت‌آستان قدس رضوی، وزراء دولت جمهوری اسلامي ايران و معاونان رييس جمهوری.
  • نمايندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای مجمع تشخيص مصلحت نظام، اعضای شورای عالی امنيت ملی، نمايندگان مجلس خبرگان رهبری و‌اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی.

گذرنامه خدمت

  • این گذرنامه که با عنوان Type S قابل تمایز است بنابر قانون گذرنامه برای این افراد صادر می‌شود:
  • اشخاصی كه به‌عنوان همراه با رهبری يا يكی از اعضای شورای رهبری به خارج از كشور مسافرت می‌کنند.
  • اشخاصی كه به‌عنوان همراه در ارتباط با ماموريت با رياست‌جمهوری يا معاون اول رييس‌جمهوری به خارج از كشور مسافرت می‌کنند.
  • اشخاصی كه به موجب تصويب‌نامه هيأت وزيران برای انجام ماموريت به خارج از كشور اعزام می‌شوند با معرفی دفتر هيأت دولت.
  • كارمندان وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها و ارگان‌های وابسته به دولت و ارگان‌های نظامی كه به خارج از كشور اعزام می‌شوند با معرفي وزير مربوطه و ذكر‌علت مأموريت.
  • ماموران اداری و فنی وزارت امور خارجه و همسران آنها با موافقت وزير امور خارجه.

گذرنامه عادی

این گذرنامه که تقریباً شامل اکثریت مردم می‌شود با عنوان Type P قابل تمایز است، حق تمام شهروندان عادی کشور است .

شرکت داماک گروپ برندترین شرکت املاک در دبی است که توانسته سابقه درخشانی را در کارنامه خود به ثبت رسانده است .شما با گرفتن پاسپورت و رفتن به شهر گردشگری دبی . خرید املاک لوکس از این مشاور املاک برند از آن خود کنید . هدف ما خود شماها هستید.پس از همین الان پاسپورت امارات دست به کار شوید .

 مطالب مشابه:

پاسپورت     مهاجرت به دبی         اقامت  خانوادگی امارات

damac            

   خرید ویلا در دبی     خرید آپارتمان در دبی     فروش ویلا در دبی      فروش آپارتمان در دبی 

آماده انتقال سند با پیش پرداخت و اقساط بدون بهره

آماده اقامت خانوادگی شما در دبی

ساخت ویلا دبی طبق سلیقه شما با داماک

 

 

درباره داماک

داماک بزرگترین شرکت ساختمانی جهان با بیش از 70 هزار نمایندگی در 204 کشور

نشانی دفتر داماک

امارات متحده عربی - دبی - بیزنس بی - برج اداری داماک پارک تاورز

آخرین پست ها

پیوندهای مرتبط

خبرنامه داماک

برای اطلاع از آخرین اخبار عضو خبرنامه داماک شوید ...