پرطرفدارترین شهرهای عربی

 

دبی یکی از پرطرفدارترین شهرهای عربی و پرجمعیت‌ ترین شهر امارات ‎متحده‎ عربی محسوب می شود.دبی پر از آسمان‎ خراش، خانه‌های زیبا، پاساژهای وسیع و فن‌ آوری‎های فوق‌ العاده و خیره‎ کننده می باشد. این شهر در جنوب کشورمان قرار دارد و به خاطر همین نزدیکی مقصد بسیاری از ایرانیان برای سفر و یا مهاجرت‌ های کاری نیز می باشد.

دبی با ابوظبی از جنوب، شارجه از شمال و کشور عمان از جنوب شرقی همسایه است. این شهر گرم و مرطوب در مساحتی به اندازه 4110 کیلومتر مربع گسترش یافته. با وجود اینکه هیچ رودخانه ‎ای از این شهر و اطرافش عبور نمی‎کند اما خلیج طبیعی و عمیق«خور دبی » برای عبور و پهلو گرفتن کشتی‎ها کافی می باشد و آن را به یک بندر پرطرفدار تبدیل کرده است.

تاریخچه شهر دبی

در قرن هجدهم میلادی دبی یک بندر در همسایگی ابوظبی برای ماهی‌گیری و صید مروارید بود اما قرن بیستم شکوفایی را برای آن به ارمغان آورد. اقتصاد شهر به طور چشمگیری رونق گرفت و تبدیل به بندری مشهور شد که بازرگانان خود را برای تجارت به آن می‌رساندند. سرانجام در اواسط دهه شصت میلادی نفت هم در دبی کشف و درآمدهای نفتی اوضاع را بهتر کرد و راشدبن‌سعیدآل‎مکتوم، به ساخت مدارس و بیمارستان‎ ها وجاده ‎ها و یک فرودگاه مجهز روی آورد تا این شهر مهاجرنشین را تبدیل به شهری پیشرفته و مدرن کرد.

شرایط کار در دبی

با شروع دهه نود حاکمان دبی تصمیم گرفتند تا این شهر را به قطب تجاری و گردشگری تبدیل کنند. محیط مهاجرپذیر آن و قوانین خاصی که برای تجارت وجود داشت، دست آنها را برای چنین اقداماتی باز گذاشت. با شروع قرن بیست‌ و یکم دبی توانست از پس بحران ‎های اقتصادی بر بیاید و سرانجام در سال 2012 تبدیل به گران‌ترین شهر منطقه و دومین شهر گران قیمت جهان شود.

پرطرفدارترین شهرهای عربی

وضعیت اقتصادی شهر دبی و دریافت اقامت و ویزای دبی

این روزها دبی به عنوان یک شهر مهم برای بازگانان و تجار شناخته شده است. این شهر علاوه بر اینکه نفت دارد و با استفاده از پول آن توانسته زیرساخت ‎های بسیار خوبی را فراهم نماید، همچنین از منطقه آزاد جبل‌ علی هم پول خوبی در می‌ آورد. این منطقه در سی‌ و پنج کیلومتری جنوب‎ غربی دبی واقع شده است. این بندر یکی از مهم‎ترین و شناخته‌ شده‌ ترین بنادر ترانزیتی در جهان می باشد. جبل علی در سال‌ های گذشته بیشترین میزان توسعه را تجربه کرده و به تجربه‌ ای بسیار موفقیت ‎آمیز در خاورمیانه تبدیل شده. به ویژه آنکه تحریم ‎های ایران هم راه را برای موفقیت آن بازتر کردند. اما ترانزیت تنها کاربرد این منطقه آزاد نمی باشد. امنیت، میزان توسعه‌ یافتگی، امکانات بسیار بهداشتی و پزشکی نقش مهمی در جذب گردشگر به این بندر و دریافت ویزای کار دبی را دارند.

طبق آخرین آمار منتشر شده ارزش اقتصاد شهر دبی 46 میلیارد دلار بوده است. ساخت‌ و ساز املاک و فروش آن به مهاجران و تاجران، گردشگری و صادرات مجدد دبی را تبدیل به یک قطب اقتصادی در خاورمیانه کرده که هیچ شهر یا کشور دیگری به آسانی نمی‎تواند این مقام را از آن بگیرد.

جالب است بدانید هتل‎های دبی در شش‌ ماه اول سال 2014 میزبان پنج‌ میلیون ‎و هشتصد گردشگر بوده است. این مهاجران از 10 کشور عربستان، هند، ایران، انگلیس، آمریکا، چین، روسیه، عمان، کویت و آلمان به این شهر آمده بودند. رشد اقتصادی دبی در سال گذشته کاهشی جزئی داشته است، اما در سال جاری به رشد سه درصد رسیده و این موضوع را جبران کرده و پیشبینی می‎شود که این رشد در سال آینده بیشتر هم شود. از آنجا که دبی در سال‎های اخیر تمرکزش را به کاهش اتکا بر نفت گذاشته، به زودی این شهر رونق بیشتری در زمینه گردشگری و تجارت پیدا خواهد کرد و تجارت در آن پر رونق ‎تر می گردد.

 شهر دبی

در دبی انواع و اقسام فستیوال‌ ها نیز برگزار می‎ گردد. تمرکز حاکمان شهر بر این امراست که شهر را سرآمد همه شهرهای دیگر خاورمیانه قرار دهند و در این مورد هم موفق بوده ‎اند. هیچ شهر دیگری در این منطقه به اندازه دبی شاهد فستیوال ‎هایی از قبیل هنر، طعم، چالش کویر، فستیوال موسیقی جاز، فستیوال گلف، دو ماراتن و… نبوده است.  

شرایط کار در دبی

این شهر دو بندر اصلی دارد که یکی از آن بندر جبل‎ علی با شهرتی جهانی می باشد و دیگری رشید نام دارد. بندر جبل ‎علی، طولانی ‎ترین بندر دست سازانسان در جهان می باشد و از دیگر رکوردهای آن هفتمین بندر شلوغ جهان و بزرگ ‎ترین در خاورمیانه نیز می باشد.

شرایط کار در دبی و ویزای کار دبی چگونه است؟

برای کار در دبی نیازی نیست که حتما زبان عربی را بلد باشید. دانستن این زبان به شما در موفقیت‌ تان کمک خواهد کرد اما چون زبان تجارت انگلیسی‌ می باشد،با دانستن همان یک زبان هم از پس یافتن شغل یا توسعه بیزینستان  در دبی برخواهید آمد.

روزهای کاری در این شهر از یکشنبه تا پنج شنبه می باشد که اگر کار اداری پیدا کنید بیست و دو روز در سال را می‎توانید به مرخصی بروید. اما بسیاری از افراد برای تجارت به دبی می‎آیند. چرا که در دبی شما مالیات بر درآمد پرداخت نمی‎کنید و به همین دلیل این شهر یک مقصد مناسب و ایده ‏‎آل برای کسانی است که به دنبال گسترش کسب‎ و کار خود و دریافت ویزای کار دبی می باشند. اما فراموش نکنید که اشتغال در این شهر بدون مجوز کار غیرممکن می باشد و سخت ‎گیری‌ های زیادی بابت آن اعمال می‎شود.

شرایط مهاجرت به دبی و اخذ اقامت و ویزای دبی اولین چیزی که پیش از مهاجرت به دبی باید به آن توجه داشته باشید، یک شغل است. بدون داشتن آن اغلب زندگی در یکی از گران‌ ترین شهرهای جهان اصلا آسان نیست.برای کار هم همانطور که گفته شد نیاز دارید تا ابتدا مجوز کار دریافت کنید. پس شما یا باید سرمایه خود را برای راه انداختن یک کار داشته باشید یا با استفاده از سایت‎های کاریابی به دنبال شغلی مناسب با مهارت ‎های خود بگردید.

بعد از آنکه تکلیف و وضعیت شغل شما مشخص شد نیاز دارید تا اقامت دبی را به دست آورید.شما به مجوز اقامت خود در هنگام باز کردن حساب و معامله ملک و… نیاز دارید. برای دریافت اقامت شما باید مراحل زیر را طی کنید:

  • سلامت خود را بررسی کنید.
  • برای اجازه کار به اداره کار این شهر درخواست بدهید.
  • گذرنامه ‎ای که حداقل شش ماه زمان داشته باشد.

شهر دبی

اجازه اقامت در دبی در ابتدا  دو ساله داده می‎شود و پس از اتمام اعتبار،تمدید آن آسان می باشد. فردی که اقامت را گرفته می‎تواند خانواده درجه اول خود یعنی همسرو فرزندانش را نیز با خود ببرد. شرایط مهاجرت کاری برای فرد متقاضی بسیار مناسب است. دبی نیازمند نیروی کار بوده و به آسانی اقامت کاری را به افرادی که به تخصص و مهارتشان نیاز دارد، می‎دهند. برای مهاجرت کاری باید از یک شرکت اماراتی پیشنهاد کار داشته باشید و یک کارفرمای اماراتی اسپانسر شما شود.بعد از این باید نسبت به گرفتن ویزای سه ‎ماهه کار اقدام نمایید.(توجه داشته باشید این مدت قابل تمدید است.)

مهاجرت تحصیلی نیز طرفداران و متقاضیان خودش را دارد.کسانی که در دبی تحصیل می‎کنند، برای ادامه تحصیل و مهاجرت به کشورهای دیگر جهان با مشکلی رو به ‎رو نخواهند شد. برخی از دانشگاه‎ های این شهر مثل دانشگاه آمریکائی ‎ها طرفداران بسیاری دارد و البته باید توجه داشته باشید شهریه آن نیز بسیار بالاست. لازم به ذکر است برای اقدام به مهاجرت تحصیلی شما نیازمند داشتن مدرک آیلتس هستید.

برای کسانی که با خرید ملک قصد گرفتن اقامت و مهاجرت به دبی را دارند، دو نوع ویزا اختصاص داده شده. کسانی که اقامت 6 ماهه این شهر را می‎خواهند، باید ملکی به ارزش یک میلیون درهم دبی خریداری کنند و البته توجه داشته باشند که ملکی را که خریداری می کنند دارای پایانکار باشد. برای اقامت دو ساله نیز یک میلیون درهم نیاز است و البته توجه داشته باشید در این مورد هم ملک نباید در وثیقه و اجاره بابت وام باشد.

شما برای خرید ملک در دبی نیاز به مدارکی چون:

  • گواهی نامه خریدوفروش ملک که توسط بنگاه صادر شده
  • کپی پاسپورت
  • کپی سند ملک مورد نظر که در وثیقه یا اجاره نیست.
  • تعداد 6 قطعه عکس

یک راه دیگر ثبت یک شرکت شخصی در دبی می باشد.با ثبت این شرکت مجوز تجارت در مناطق آزاد برای شما صادر خواهد شد و آنگاه می‎توانید به عنوان یک شریک تجاری درخواست اقامت بدهید.

 

 

 

 

درباره داماک

داماک بزرگترین شرکت ساختمانی جهان با بیش از 70 هزار نمایندگی در 204 کشور

نشانی دفتر داماک

امارات متحده عربی - دبی - بیزنس بی - برج اداری داماک پارک تاورز

آخرین پست ها

پیوندهای مرتبط

خبرنامه داماک

برای اطلاع از آخرین اخبار عضو خبرنامه داماک شوید ...